User's Profile

טיפים לחיבור כיריים לגז

גז הוא אחד המשאבים הבסיסיים ביותר, ובמיוחד הוא משמש אותנו להכנת מאכלים שונים. כמעט בכל בית תמצאו כיריים שמחוברות לצנרת גפ"מ (גז פחמימני מעובה, או בשם היותר מוכר, גז בישול) – ולמרות שלכאורה נראה שמדובר בפעולה פשוטה יחסית, חשוב מאוד להקדיש את מלוא תשומת הלב לחיבורם של הכיריים אל התשתית החיונית.

שימו לב: חיבור לא מקצועי של כיריים לגז עלול להוביל לתקלות חמורות, ואף לסכנה של ממש! רק התקנה של טכנאי מוסמך לכך, ורצוי גם בעל ניסיון עשיר, מבטיחה לכם שקט נפשי אמיתי ואפשרות לבשל, להקפיץ, לאדות ולטגן את כל המאכלים האהובים עליכם בביטחון מלא ובמקסימום יעילות.

מתי נדרשת התקנת כיריים גז וכיצד היא מתבצעת?

חיבור כיריים לגז הוא פעולה שמתבצעת במספר מצבים, ובאופן טבעי בכולם תקפה ההמלצה החמה הנ"ל לא להתפשר על איכות ההתקנה אלא לבצע אותה בעזרת איש מקצוע מיומן.

מצב אחד שבו אנחנו מחברים כיריים לגז הוא כשבונים בית חדש. בניית בית מחייבת מן הסתם תוכניות מפורטות ואינספור החלטות, ולמרות שזה לא תמיד נראה כך, חיבור הכיריים ונושא הגז באופן כללי הם חלק משמעותי בתכנון.

עוד לפני שמתחילים את הבנייה בפועל, או לכל המאוחר עד מועד השלמת שלד המבנה, נדרשת בחירה מדויקת של המיקום של הכיריים ושל נקודת הגז. דגש חשוב נוסף הוא מספר נקודות הגז. הכיריים זקוקות כמובן לנקודה אחת, אבל אם למשל יש לכם גג גדול שאתם רוצים לארח בו חברים והוא מרוחק יחסית מהמטבח, כדאי לשקול להתקין גם בו כיריים וכמובן גם נקודת גז. מצב דומה הוא כשהבית כולל יחידה נפרדת עם מטבח ורוצים לאבזר אותו עם כל הציוד הדרוש. במקרים אחרים יותקנו נקודות גז עבור חימום מים ו/או מייבש כביסה, ובבתים פרטיים רבים תמצאו תשתית לטובת חיבור גם בחצר – כך שניתן יהיה לנצל את היתרונות המשמעותיים של גריל גז על-פני גריל פחמים.

בכל מקרה, פריסת תשתית הגז מתבצעת מיד לאחר הנחת תשתית המים, כאמור על בסיס תכנון מפורט ומדוקדק. השלב הראשון של הפריסה הוא הנחת קו הגז הראשי מהבלונים ועד לסעפת הראשית, ובשלב השני נפרסים הקווים אל הברזים הנדרשים ובפרט זה שמאפשר חיבור כיריים לגז. לאחר פריסת כל הצינורות אוטמים אותם כדי לבצע בדיקות הכרחיות – חשוב להדגיש שאת כל אלה רצוי מאוד להשלים לפני שלב הריצוף, כי אם מתגלית בעיה כלשהי בבדיקה זו והריצוף כבר מונח לא תהיה לכם ברירה אלא להרים אותו. כמו כן בלי לעבור את הבדיקה המקיפה הזו אי אפשר לקבל טופס 4.

מצב נוסף שכולל תכנון יסודי של המטבח ובכלל זה חיבור כיריים גז הוא כשמשפצים דירה. אמנם במקרים אלה אין צורך בטופס 4 וסביר להניח שהתשתית כבר קיימת, אבל אם אתם מתכננים שינויים במטבח, יש לקחת בחשבון את נושא הגז ובפרט את מיקום הכיריים ובהתאם את מיקום נקודת הגז.

עוד מקרה שבו מחברים כיריים לגז הוא כשרוכשים כיריים חדשים. ברוב רובם של המקרים האחריות על מוצר זה תקפה רק אם החיבור לגז בוצע על-ידי טכנאי מורשה, וכמובן שגם מבחינה בטיחותית חובה להפקיד את החיבור בידיים מקצועיות ומנוסות.

סכנות בחיבור לא נכון של כיריים לגז וטיפים חשובים

חיבור כיריים גז באופן רשלני ולא אחראי עלול לגרום לדליפת גז וכתוצאה מכך לפגיעה קשה במערכת הנשימה של בני הבית ואף לסכנת פיצוץ (ולמרבה הצער כבר התרחשו במדינת ישראל לא מעט אסונות עקב ליקויים בחיבור כיריים לגז). עוד כדאי לזכור שגם כשאין פגיעה בנפש, דליפה של גז משבשת את שגרת היומיום ומובילה להוצאות כספיות גבוהות שניתן היה להימנע מהן.

מרכיב נוסף שעלול לייקר את עלות החיבור שלא לצורך הוא וסת. ישנם מקרים שבהם אין ברירה אלא להתקין וסתים, אבל יש גם מצבים שבהם תכנון לא מקצועי מחייב התקנת וסתים יקרים כדי שהכיריים יקבלו גז בלחץ הרצוי.

על-פי התקן הישראלי העדכני המיקום של כיריים ושל ברז הגז צריך להיות במרחק של לפחות חצי מטר מדלתות או פתחים אחרים, ובמרחק מינימלי דומה משקעי החשמל של הבית. רצוי מאוד שנקודת הגז תהיה מתחת לנקודות החשמל הסמוכות.

תנאי נוסף הוא נקודת גז לכל מכשיר. במסגרת התקנת כיריים גז מרכיב משמעותי נוסף הוא הצינור – צינור קשיח מפלסטיק, ורצוי קצר ככל האפשר (צנרת ארוכה מגדילה את הסיכוי להזדקקות לווסתים).

טיפ נוסף מיועד לרוכשי דירות חדשות – עוד לפני החתימה על חוזה עם הקבלן ודאו מה כוללת תשתית הגז, רצוי בעזרת מומחים בתחום.

איך פזגז עוזרת לכם ליהנות מתשתית גז אופטימלית?

חיבור כיריים לגז באופן היעיל והבטוח ביותר מחייב ניסיון רב. עם פזגז, החברה המובילה בישראל בתחום זה, אתם בידיים טובות – בין אם אתם בונים בית, משפצים דירה או רוצים לחבר כיריים חדשות לתשתית הקיימת. מוזמנים ליצור איתנו קשר ולקבל את כל המידע המקצועי שאתם זקוקים לו, וליווי צמוד שמבטיח ראש שקט באמת.