User's Profile

כיצד לבחור ספק גז?

גז פחמימני מעובה (גפ"מ) – או בשם המקובל יותר, גז בישול – הוא מוצר צריכה חיוני ונפוץ. אין כמעט משק בית בישראל שלא מחובר למערכת גז מרכזית או צורך אותו באמצעות בלונים, וגם במגזר החקלאי והתעשייתי נעשה בו שימוש נרחב.

בשנת 1990 נפתח שוק הגפ"מ לתחרות וכתוצאה מכך נכנסו לתחום ספקים רבים – נכון לתחילת שנת 2019, ישנן למעלה מ-50 חברות אשר מורשות לשווק גז לצרכנים פרטיים ועסקיים. בחירה מושכלת של ספק תבטיח לכם מחיר משתלם, שירות איכותי ומעל לכל בטיחות ללא פשרות.

מדוע חשוב לבחור ספק גז איכותי?

לנוכח החשיבות הרבה של הגז, ובמקביל הסכנות שטמונות במשאב נפוץ זה – גפ"מ כידוע הוא חומר דליק, נפיץ וגם מחניק, וכל תקלה עלולה לגרום לנזקים חמורים – התחום מפוקח על-ידי משרד התשתיות. חשוב להדגיש כי הפיקוח הוא על הרישוי של חברות גז ועל הבטיחות בלבד ולא על המחירים לצרכנים השונים.

האחריות של משרד התשתיות נוגעת לכל שרשרת האספקה, מייצור הגפ"מ, דרך האחסון שלו וכלה בשינוע ובחלוקתו לצרכנים הפרטיים, לחקלאים ולמפעלים. אפשר לראות בפיקוח של משרד התשתיות תעודת אחריות לכך שכל ספקי הגז המורשים בישראל מבצעים את כל הפעולות הנדרשות כדי לספק גפ"מ באופן בטיחותי לחלוטין, אבל כדאי גם לקחת בחשבון שב-2013 למשל מצא מבקר המדינה ליקויים רבים בעבודת המשרד החשוב. בין השאר אושרו רישיונות של ספקי גז שלא הגישו את כל המסמכים הנדרשים בחוק, לא בוצעו רישומים מדויקים ומפורטים של כל האירועים החריגים הקשורים לגפ"מ ועל כן לא ניתן היה לתחקר אותם ולהסיק את המסקנות המתבקשות וכמו כן לא נאכפה חובת הגשת הדוחות החודשיים המתבקשים על כל החברות בתחום.

בחירה בספק גז לא איכותי מספיק היא בחירה בספק גז שרמת הבטיחות שהוא מספק לכם אינה הגבוהה ביותר הקיימת כיום, והתפשרות על רמת בטיחות שאינה המקסימלית האפשרית היא יצירת סיכונים מיותרים לגמרי. גפ"מ הוא כאמור משאב בעל תועלות רבות מצד אחד, ובעיקר הוא יעיל להפליא וזול כך שכדאי להשתמש בו למגוון רחב של מטרות (בישול, חימום מים, הפעלת מייבש כביסה וישנן עוד אופציות), אבל מצד שני כולנו מכירים את המקרים שבהם רשלנות או אפילו "רק" חוסר מיומנות הסתיימו באסון כבד. אסור לשכוח שבנוסף לאירועים שמדווחים בתקשורת מתרחשים מדי שנה כ-2,000 מקרים שבהם תקלה הקשורה למערכות גז מובילה לנזקים – וכדאי כמובן למזער את הסיכון גם לפגיעות "קלות" או לנזקים "רק" לרכוש.

בנוסף, בחירת חברות גז איכותיות מבטיחה לכם רמת שירות נאותה. בהתאם אם למשל ישנה בעיה כלשהי כמו חשד לדליפת גז ואתם נאלצים לסגור באופן מידי את ברזי הגז, הבדיקה והתיקון אם נדרש כזה יושלמו במהירות ולא תסבלו משיבוש משמעותי מדי של שגרת החיים.

מה חשוב לבדוק ולדעת לפני שבוחרים ספק גז?

בישראל פועלים כאמור יותר מ-50 ספקי גז, כך שלכל צרכן ישנה בחירה נרחבת. הרצון להיות בטוחים לחלוטין שהגז מובל אלינו באופן מקצועי ושהחיבור שלנו למערכת הרלוונטית בטיחותי במלוא מאת האחוזים כך שאנחנו יכולים לישון בשקט מוביל באופן טבעי להעדפת החברות הגדולות ובראשן פזגז. בסך הכל נתח השוק של 4 החברות העיקריות בתחום הגז הוא כ-90%, כשעשרת האחוזים הנותרים מתחלקים בין כ-50 גופים (ולמרבה הצער גם ספקים פיראטיים – למרות סכנת הנפשות שברכישת גז בדרך זו).

לפני שבוחרים ספק גז, כדאי לבצע אחרי השוואת מחירים. שנית, בנוסף להשוואת המחירים שגובים ספקי גז שונים, כדאי לערוך סקר שוק מעמיק ולבחון את רמת השירות על סמך ההתחייבויות של כל חברה וגם לפי מדדי שביעות רצון רלוונטיים. כך למשל בסקר שנערך על-ידי מרקטסט, אחת החברות המובילות בתחום מחקרי השוק בישראל, דורגה פזגז ראשונה מבין 4 חברות הגז הגדולות – גם מבחינת שביעות הרצון הכללית, גם מבחינת שביעות הרצון ממקצועיות השירות, גם מבחינת שביעות הרצון מזמני ההמתנה בטלפון, גם בהיבט של האדיבות וגם בפרמטר של התמורה למחיר.

עוד כדאי לדעת שהתקנות העדכניות מקלות על צרכנים לעבור לספק הגז הטוב ביותר בעיניהם: הספק הנוכחי חייב למכור את התשתית לספק הנבחר (אם הספק הנכנס מעוניין בכך, כמובן), וכן חל עליו איסור ליצור עם הלקוחות קשר במשך 6 חודשים. גם בבניינים משותפים מעבר אינו משימה בלתי אפשרית – כל שנדרש לעשות הוא לאסוף חתימות של 51% מהדיירים ולהציגן בפני חברת הגז. במצב שכזה היא מחויבת לאפשר את המעבר תוך 15 ימים. בנוסף ישנה חובה להחזיר לצרכנים את הפיקדון.

אילו שירותים מציעה פזגז?

גם במציאות שבה ישנן 50 חברות גז, פזגז היא מותג מוכר ומוערך במיוחד. השירותים שמספקת החברה הוותיקה – שפועלת בהצלחה מאז 1958 – מגוונים וכוללים בין השאר הנחת תשתיות גז בבתים פרטיים, חיבור בניינים משותפים למערכת מרכזית, מכירת בלוני גז למשקי בית וכן גפ"מ לחקלאים ולתעשיינים, וביצוע בדיקות תקופתיות ואחרות באמצעות הציוד המתקדם ביותר ועל-ידי אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים במיוחד.

בנוסף תמצאו בפזגז מוצרים איכותיים שמופעלים באמצעות גפ"מ ומשפרים את איכות החיים: מחממי מים, מייבשי כביסה, חומגניות (שמוכרות גם בשם פטרייה, ומיועדות לחימום שטחים פתוחים גדולים יחסית) ותנורי הסקה – כולם מתאפיינים ביעילות אנרגטית גבוהה ובהתאם משתלמים להפליא. קטגוריה חשובה נוספת היא מוצרים להבטחת מקסימום בטיחות – גלאי גז וברז בטיחות.

השילוב של הוותק, המקצועיות ללא פשרות וההקפדה על רמת השירות מאפשר לפזגז לשמר את מעמדה כחברה המובילה בישראל, ומהווה בסיס להמשך ההתפתחות והצמיחה. מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל נושא הקשור לגז ונשמח להעמיד לרשותכם את מלוא הידע והיכולות שלנו.