User's Profile

התנהלות חכמה ובטוחה עם מיכלי גז

מידע וכללי בטיחות חשובים

כמו במדינות רבות אחרות ברחבי העולם, גם בארץ רוב הדירות – והמשפחות – עושות שימוש כלשהו בגפ"מ. הגפ"מ – גז פחמימני מעובה – הוא מקור אנרגיה נקי הנחשב תחליף בטוח, ומזהם פחות, לדלקים מסוגים שונים, ונעשה בו שימוש בתחומי התעשייה, המסחר, החקלאות – וגם בשוק הפרטי. אתם אולי מכירים אותו בשם גז בישול, אבל מדובר בשם מטעה, היות והגפ"מ יכול לשמש גם להסקת הבית, לחימום מים, לייבוש כביסה ועוד. כך או כך – אם יש לכם חיבור גז בבית אתם עושים בו שימוש, וכדאי ללמוד מהי הדרך הנכונה והחכמה ביותר להתנהל איתו.

צריכת הגז – מכלי גז מטלטלים (בלוני גז) או צובר גז?

אם אתם גרים בבניין דירות – סביר להניח שכל ההתנהלות מול נושא הגז אינה על סדר היום שלכם. בנייני דירות מחוברים על פי רוב לצוברי גז, וכל ההתנהלות מולו – מבדיקה שהוא עומד בתקנים ועד מילוי הצובר – היא באחריות חברת הגז אליה אתם מחוברים.

אם לעומת זאת, אתם גרים בבית פרטי, או לחילופין בבניין דירות שבו הותקנו, משיקולי תשתית, מכלי גז במקום צובר גז – צריכת הגז שלכם נעשית באמצעות מכלי הגז. כך או כך, עמדת המכלים תכלול שני מכלי גז לפחות לדירה או לבית – מהסיבה הפשוטה שאם נגמר הגז במיכל אחד, ניתן יהיה לעבור להשתמש בשני ובינתיים להזמין מיכל נוסף. כמובן, אם אתם רק בשלבי התכנון של בית החלומות שלכם – פנו בהקדם לחברת הגז ובקשו ייעוץ אישי, על מנת שתוכלו למקם את המיכלים במקום הנכון והבטוח ביותר.

התנהלות שוטפת עם מיכלי גז

כלל המפתח המרכזי בהתנהלות נכונה עם מיכלי גז הוא פשוט: לדאוג שתמיד אחד מהם יהיה מלא. נגמר לכם הגז במיכל אחד? הזמינו כבר עכשיו מיכל גז חדש. נכון, יש מיכל נוסף, והמעבר בין המיכלים פשוט מאוד: כל מה שצריך זה לצאת לעמדת המיכלים, לסגור את הברז של מיכל הגז הנוכחי, לפתוח את הברז של המיכל החדש – וחזרתם לעניינים. אבל היות ואין אינדיקציה מדויקת מתי הולך להיגמר הגז במיכל – לא כדאי לבזבז זמן ולדחות את ההזמנה של המיכל החדש. זכרו:לא תמיד אספקת מכלי הגז תוכל להעשות באותו היום שהזמנתם. זה מאוד לא נעים להיתקע עם אוכל חצי מבושל על הגז, רק בגלל ששכחתם להזמין מיכלי גז חדשים.

את ההזמנה כדאי לבצע מחברת גז אמינה ומוכרת, ולא רק בגלל ענייני תיאום ומועד אספקה: את תשתיות הגז יש לבדוק אחת לחמש שנים, והבדיקה הזו צריכה להיעשות על ידי מתקין גז (טכנאי גז) בעל רישיון. דאגו להזמין את מיכלי הגז שלכם מחברה אמינה, המקפידה על בקרת איכות גבוהה ומוודאת שהתשתית לביתכם תקינה ועומדת בדרישות התקן הנדרש.

התנהלות עם מיכלי גז ניידים

אם יש לכם בבית גריל נייד או פטריית חימום עם מיכל של 5 ק"ג או 12 ק"ג – גם אותם צריך לבדוק אחת לחמש שנים. במהלך הבדיקה ישנה חובה להחליף את צינור הגומי, המחבר את מיכל הגז למכשיר. לא הייתם רוצים להזמין את כל החבר'ה לעל האש בשבת רק כדי לגלות שהגריל שלכם הפסיק פתאום לעבוד כי משהו במערכת הגז תקול.

כללי בטיחות בעבודה עם מיכלי גז

השימוש בגפ"מ הוא נוח, זול ונקי – אבל חשוב מאוד להקפיד על כללי הבטיחות בעבודה עמו.

ראשית, יש לוודא שהמיכלים ממוקמים מחוץ למרחב המגורים, במקום מאוורר היטב, ומונחים על משטח ישר ויציב מעל לגובה פני הקרקע. יש למקם מיכלי גז במרחק של מינימום 1.2 מטר מדלתות ופתחים בבית, 0.7 מטר מכל מכשיר שעלול לייצר ניצוץ (מדחסים של מזגנים, נקודות חשמל וכדומה) ו-3 מטר מפתחי ביוב או מקומות נמוכים, כגון כניסה לחניון או מקלט. מומלץ מאוד לשמור על האזור בו ממוקמים מיכלי הגז נקי ומסודר. אסור בתכלית האיסור להבעיר לידם אש, לייצר ניצוצות או להצית לידם סיגריה.

וודאו שאתם יודעים היכן ממוקמים מיכלי הגז שלכם, וכיצד מנתקים את אספקת הגז במקרה חירום. אם אתם חשים בריח עז של גז, או חושדים מכל סיבה אחרת בדליפת גז: נתקו את אספקת הגז וזאת ע"י סגירת ברזי המכלים הנמצאים על מכל הגז, כבו את הלהבות הגלויות (כן, גם אם אתם באמצע הבישולים לשבת), סגרו את מפסק החשמל הראשי של הדירה, פתחו את כל החלונות בבית והזעיקו מייד את חברת הגז שלכם. ואם, חלילה, פרצה שריפה בקרבת מיכלי גז – יש לסגור את הברז של המיכלים (במידת האפשר כמובן), לפנות את האזור, להזעיק את לוחמי האש וליידע את חברת הגז.

חשיבות השירות והבטיחות בעבודה עם מיכלי גז

בשלב הזה כבר בטח הבנתם שאת כל נושא ההתעסקות עם הגז כדאי להשאיר למקצוענים – כאלה שיודעים איפה הכי כדאי למקם מיכלי גז, איזה בדיקות צריך לעשות להם ומהי הדרך הנכונה והבטוחה ביותר לעבוד איתם. שלושת ערכי הליבה אשר מניעים אותנו בפזגז הם מקצועיות, שירות ובטיחות, והעקרונות האלה מנחים את כל העובדים שלנו: מהטכנאים והמתקינים שלנו, שמבצעים בדיקות תקופתיות מקיפות לכל לקוחותינו, ועד המפיצים שלנו, שבכל פעם שהם מביאים לכם מיכלי גז – תמיד יוודאו שהסביבה נקייה ובטוחה, ומאפשרת המשך אספקת גז תקינה. עצם הימצאותו של גז בבית אולי נראית לנו מובנת מאליה, אבל עכשיו, כשאתם מודעים למורכבות – הייתם מוכנים להתפשר על פחות?